Як подолати хвороби томата 

Вирощування томатів навіть під час кризи залишається прибутковою справою. Та для отримання прибутку слід враховувати всі фактори, що впливають на отримання врожаю.

Проте всі зусилля можуть бути марними, якщо розпочнеться епіфітотія хвороб, що можуть за кілька днів знищити рослини. Найбільшу загрозу становить поширення таких захворювань томата, як фітофтороз та альтернаріоз.

ФІТОФТОРОЗ

Сьогодні цю шкодочинну хворобу на томаті вже відмічено більш ніж у 100 краї нах світу — практично в усіх, де вирощують цю культуру. Останніми десятиліттями, з періодичністю в 5–6 років, захворювання дедалі частіше набуває характеру епіфітотій що завдає суттєвоії шкоди культурі томата в цілій низці краіїн. Значних збитків хвороба завдає рослинам і в нашій країні. Наприклад, на півдні України, в умовах зрошення, кількість уражених рослин, залежно від погодних факторів і умов вирощування, коливається від 31 до 100%, а ступінь ураження вегетативних і генеративних органів рослин сягає 32–90%. Втрати врожаю у деяких регіонах у вологі роки сягають 50–80%. У зоні Центрального Лісостепу і Полісся в епіфітотійні роки в окремих господарствах відмічалася маийже повна загибель посадок цієі  культури.
Взяти під контроль цю хворобу можна лише за умови суворого дотримання технологіі  захисту з використанням високоефективних фунгіцидів. На сьогоднішній  день в Україні є можливість застосовувати новітні розробки та препарати, які забезпечують максимальний захист і водночас є безпечними для операторів і навколишнього середовища.

В Україні зареєстровано новий фунгіцид проти фітофторозу томата препарат Ревус 250 SC, к.с., із діючою речовиною мандіпропамід, що належить до нового класу фунгіцидів — манделаміди. Він зупиняє проростання зооспор та спорангій. Важлива перевага його порівняно з іншими фунгіцидами - швидкість та механізм поширення в рослині. Ревус 250 SC, к.с., завдяки унікальній  технології  LOK&FLO миттєво проникає у восковиий шар листка, закріплюється в ньому і рівномірно трансламінарно проникає наскрізь та забезпечує надійний захист на протилежному (внутрішньому) боці листка. Порівняно з препаратами аналогічного механізму дії, Ревус 250 SC, к.с., показав найвищу ефективність проти фітофторозу навіть за сильних опадів, що випадали через годину після обробки.

У технологіії захисту проти фітофторозу рекомендовано використовувати Ревус 250 SC, к.с., на першу чи другу обробку — для зняття інфекційного фону та попередження розвитку фітофторозу. Під час активного росту зеленоі маси слід застосовувати препарати високосистемної дії, такий як Ридоміл Голд МЦ, що має сильно виражену лікувальну дію та поширюється по всій рослині і забезпечує захист нових пагонів. Для подальших обробок можна знову застосовувати препарат Ревус 250 SC, к.с., із нормою витрати 0,5–0,6 л/га. Завдяки механізму діі препарат проявляє найвищу ефективність за профілактичного (превентивного) використання. Збудник фітофторозу не має резистентних штамів до Ревусу і тому дозволено до трьох обробок за сезон. Період очікування до збору врожаю на томаті становить 10 днів.

АЛЬТЕРНАРІОЗ

Останніми роками на томаті спостерігається також розвиток альтернаріозу. Для забезпечення захисту проти нього в технологію захисту слід вводити препарати Квадріс 250 SC, к.с., та Скор 250 ЕС, к.е.

Квадріс превентивно контролює альтернаріоз та має досить високу ефективність проти фітофторозу. Якщо існує загроза, що зараження вже відбулося, слід застосувати препарат, що має виражену системну та лікувальну дію проти альтернаріозу. Саме таким препаратом є Скор 250 ЕС, к.е., - триазоловий фунгіцид, який проникає в рослину та зупиняє розвиток хвороби.

Таким чином, маючи у своєму арсеналі Ревус, Ридоміл Голд, Скор та Квадріс, можна створити ефективну систему захисту томата від фітофторозу, альтернаріозу та інших супутніх хвороб, навіть за умов, сприятливих для розвитку ї х збудників.

 

 

Back to top